Еще о сохранении лица

Вот, на мой взгляд, хорошая цепчка твитов на все ту же тему сохранения лица Путина.

Не все со всем в этой цепочке согласятся, и я не буду цитировать ее целиком, приведу только три твита:
Russians are not cornered. The Russian army is not cornered. It is an invading force. When defeated, units just retreat across the border to Russia.

[...]

Unlike Russian soldiers, Ukrainians have nowhere else to go. They cannot just go home. The war is fought in their country. They will return to their homes and rebuild.

Ending the war means thinking more about the Ukrainian people and their future, and worrying less about problems that Putin does not in fact have.
Эта запись в DW: https://yakov-a-jerkov.dreamwidth.org/2026700.html